Hogy ki volt Klapka György, azt mindenki tudja. Szerintem azt is, hogy cseh-morva származása ellenére jó magyarnak bizonyult, jobbnak mint sok vérbeli, hazánkat az utolsó pillanatig hősiesen védte, nem kérette magát, nem nyavalygott, nem azt leste folyton, mikor adódik számára előnyös helyzet, hogy azt kihasználja s kizárólag a maga javára fordítsa. Ami miatt viszont különösképpen belopódzott a szívembe, nem egyéb, minthogy Temesváron az ő papája alapította meg a közkönyvtárat, a Habsburg-monarchia első kölcsönkönyvtárát, hadd csiszolgassa, pallérozza ösmereteit az irodalommal és a magyarokkal addig csak felületesen érintkező többségi svábság is. Ha az idősebb Klapka, ki még polgármesterünk is volt egy ideig, e nemes lépést nem tette volna meg, ma még rendes tékája sem lenne ennek a magára oly sokat adó, büszke és öntelt bánsági mocsárvilágnak.
A megvételre javasolt értékes épülethez több személyes emlékem fűződik, lévén, hogy naponta meglátogattam Melinda barátnőmet, aki az elsőn lakott. Tudom, nem szívesen mentem át hozzájuk, mivel a szomszédságukban kellemetlen illatú orvosi rendelők stresszelték arculatukkal a betérőt, felettük pedig kézművesek tettek-vettek, varrogattak, foltozgattak, szőttek, azt hiszem, mert néha gépeket hallottam zakatolni, csattogni a háttérben, beszélgettek is persze, főként a nők, jó hangosan, szinte kiabálva. Felnőtt lettem, mire kezembe került a megmásíthatatlan feljegyzés, miszerint a múlt század elején Kossák József működtetett ott, azaz a másodikon nagyra becsült fényirdát. Aztán képeket is volt szerencsém látni a mester úgynevezett műterméről, amely inkább egy úri szalonhoz hasonlított, mintsem fotólaborhoz. Apropó: miért ne lehetne például rekonstruálni ezt a neves műhelyt, ott, a helyszínen, a Szent György-téren?
A Klapka-házhoz fontos események is kötnek, a megvásárlását szorgalmazó ötletemet illetően
8 megjegyzés:
Igen - igen vegyék meg Neked, nektek. Szépítsétek meg, varázsoljátok újjá, megadva a régi patináját. Az emléktábla ott van, hirdeti a múltat. Azzal a cégérrel együtt talán azt a rengeteg ocsmány vezetéket, drótot is leverhetnétek majd és ha megveszik Nektek - akkor legálisan leszerelhetnétek. Amikor Erdélyben jártam, dühöngtem egy párat azon, hogy nem tudok olyan fényképet készíteni amibe nem lóg bele legalább 5 - 10 vezeték (pl. Enyeden a magyar templom előtt, vagy a Kőközben, Torockó környékén esetleg...) No aztán "itthon" is szembesültem ezzel, kapásból a falunk katolikus templománál. Tehát le az ocsmány vezetékhalmazzal - földbe velük :)
Igen - én is így gondolom. Le az ocsmány kábelekkel! Mondjanak le!
Kedves Enikő, a Klapka házat Neked venném, a nagykárolyi Arany Szarvas fogadót - Ybl tervei alapján épült, egyebek között itt ismerkedett meg Petőfi Szendrey Júliával - pedig magamnak, mármint ha lenne rá pénzem...szomorú látvány, sőt egyre jobban az, mivel én ritkán szembesülök vele, még feltűnőbb a hanyatlása... arról nem is beszélve hány meg hány hasonló sorsú épület vár jobb sorsra, akár Temesvár szerte is..
Igen, kedves Éva.
Jártam én is Németországban, ezért azt kell mondanom, sajnálom, hogy innen kiüldözték a svábokat. Ha még itt lennének, most nem úgy nézne ki a város, és nem úgy néznének ki a falvak, ahogyan. Vagyis sehogy.
Bizisten, ha lenne pár milljó ojróm, a galántai neogót Esterházy-kastély után, hun magyar közösségi házat s magososkolátát szerveznénk, a 2. vételem Klapka-szülőháza lenne -
Néköd.
Látod, Tibi, milyen hátrányai vannak a pénztelenségnek (sakkó még aztat taníták, hogy szart se mér az ajró). De azért kösz, kedves tőled (is).
Ó, még hány házat kellene megvenni és rendberakni. Ezt természetesen Neked adni :)
Amúgy valaki megvehetné nekem azt a kis faházat a domboldalon, amit most bérelek Kolozsváron, nem egy nemzeti jelentőségű, de nekem igen kedves és régóta áhított vágyam ilyenben lakni :)
Hát akkor, Lehel, teljesült az álmod.
Megjegyzés küldése